Logga in

Till toppen av sidan

En organisation, fyra affärsområden.

Frösunda erbjuder ett brett och unikt tjänsteutbud av Personlig assistans, Daglig verksamhet, Boende, Skola, Äldreomsorg, Korttidsvistelse och stöd till barn och ungdomar med social problematik.

Organistationsträd

Personlig assistans

Uppdelad på sju regioner och lokala assistanskontor i hela Sverige.

Funktionsnedsättning

Verksamheter i egen regi och på uppdrag av kommuner via entreprenad inom daglig verksamhet, boende, coachning, sär- och träningsskola och korttidsvistelse.

Äldreomsorg

Verksamheter i egen regi och entreprenad på uppdrag av kommuner.

Individ och familj

Verksamheter inom individ- och familjeomsorg till barn och ungdomar med social problematik.

Kontaktuppgifter

Regionchefer

Personlig assistans

Kajsa Delborn, Region Öst 
Tel: 010-130 31 58, kajsa.delborn@frosunda.se

Anette Nilsson, Region Syd, tf. Region Norr (Sundsvall och Skellefteå)
Tel: 010-130 36 53, anette.nilsson@frosunda.se

Marie Jöreteg, Region Väst (Borås, Skene, Uddevalla)
Tel: 010 - 130 41 98, marie.joreteg@frosunda.se

Alfred Hajrizaj, Region Väst (Göteborg, Halmstad), tf. Region Norr (Umeå, Piteå, Luleå)
Tel: 010-130 32 88, alfred.hajrizaj@frosunda.se

Pia Järneström, Region Stockholm
Tel: 010-130 32 20, pia.jarnestrom@frosunda.se

Funktionsnedsättning

Marita Ölmheden, Region Stockholm Syd / Stockholm Norr,  Region Mellan (Örebro och Karlstad) och Region Syd
Tel: 010-130 34 14, marita.olmheden@frosunda.se

Eija Nordahl, Region Stockholm Stad / Region Stockholm Norr / Region Väst (Falkenberg)
Tel: 010-130 31 64, eija.nordahl@frosunda.se

Bodil Ljungberg, Region Väst (Halmstad)
Tel: 010-130 37 03, bodil.ljungberg@frosunda.se

Ros-Mari Seidlitz, Region Väst (Borås)
Tel: 010-130 57 02, ros-mari.seidlitz@frosunda.se 

Anja Sundin, Region Norr, Region Stockholm Norr
Tel: 010-130 36 31, anja.sundin@frosunda.se

Mats Vikström, Region skolor
Tel: 010-130 40 44, mats.vikstrom@frosunda.se

Individ och Familj

Johanna Stålhand
Tel: 010-130 40 36, johanna.stalhand@frosunda.se

Äldreomsorg

Iréne Bengtsson
Tel: 010-130 38 64, irene.bengtsson@frosunda.se

 

Affärsområdeschefer

Äldreomsorg

Christine Rosencrantz, affärsområdeschef
Tel: 010-130 59 99, christine.rosencrantz@frosunda.se 

Funktionsnedsättning

Christine Rosencrantz, affärsområdeschef
Tel: 010-130 59 99, christine.rosencrantz@frosunda.se 

Individ och Familj

Christine Rosencrantz, affärsområdeschef
Tel: 010-130 59 99, christine.rosencrantz@frosunda.se 

Personlig assistans

Mattias Ragnegård, affärsområdeschef
Tel: 010-130 31 68, mattias.ragnegard@frosunda.se

Stab

Ekonomi

Hans Aulin, CFO
Tel: 010-130 59 91, hans.aulin@frosunda.se

Kvalitet och kompetens

Katarina Hamnström, Kvalitet- och kompetenschef
Tel: 010-130 35 39, katarina.hamnstrom@frosunda.se

Iréne Bengtsson, Chef kompetens och resurs
Tel: 010-130 38 64, irene.bengtsson@frosunda.se

Sofia Hägg Jegebäck, Kostchef
Tel: 010-130 36 95, sofia.jegeback@frosunda.se

Affärsutveckling 

Pouya Kouchakpour, Affärsutvecklingschef
Tel: 010–130 35 21, pouya.kouchapour@frosunda.se

Kommunikation

Anders Annerfalk, tf Kommunikationschef
Tel: 010-130 38 91, anders.annerfalk@frosunda.se

HR

Kristina Segerborg, HR-chef
Tel: 010-130 32 16, kristina.segerborg@frosunda.se

IT

Benjamin Ernryd, CIO
Tel: 010-130 41 15, benjamin.ernryd@frosunda.se

Bemanning och kris

Pia Järneström, Chef Central bemannning
Tel: 010-130 32 20, pia.jarnestrom@frosunda.se

Företagsledning

Kristoffer Lorck, Verkställande direktör
kristoffer.lorck@frosunda.se

Katarina Hamnström, Kvalitet- och kompetenschef
Tel: 010-130 35 39, katarina.hamnstrom@frosunda.se

Pouya Kouchakpour, Affärsutvecklingschef
Tel: 010-130 35 21, pouya.kouchakpour@frosunda.se 

Benjamin Enryd, CIO
Tel: 010-130 41 15, benjamin.ernryd@frosunda.se

Hans Aulin, CFO
Tel: 010-130 59 91, hans.aulin@frosunda.se

Jenny Malmstedt, Bolagsjurist
Tel: 010-130 35 09, jenny.malmstedt@frosunda.se

Christine Rosencrantz, Vice vd, Affärsområdeschef Äldreomsorg, Funktionsnedsättning, Individ och familj 
Tel: 010-130 31 53, christine.rosencrantz@frosunda.se

Mattias Ragnegård, Affärsområdeschef Personlig assistans
Tel: 010-130 31 68, mattias.ragnegard@frosunda.se

Styrelse

Kristian A. Adolfsen

Styrelseordförande

Roger Adolfsen

Styrelseledamot

Carl Lindstrand

Styrelseledamot

Kristoffer Lorck

Styrelseledamot

Ägare

Sedan våren 2018 är Frösundas huvudägare är ett helsvenskt bolag - Brado AB. Detta ägs av de båda norska bröderna Kristian och Roger Adolfsen.