Logga in

Till toppen av sidan

En organisation, fyra affärsområden.

Frösunda erbjuder ett brett och unikt tjänsteutbud av Personlig assistans, Daglig verksamhet, Boende, Skola, Äldreomsorg, Korttidsvistelse och stöd till barn och ungdomar med social problematik.

organisationskarta 2017

Personlig assistans.

Uppdelad på sju regioner och lokala assistanskontor i hela Sverige.

Funktionsnedsättning.

Verksamheter i egen regi och på uppdrag av kommuner via entreprenad inom daglig verksamhet, boende, coachning, sär- och träningsskola och korttidsvistelse.

Äldreomsorg.

Verksamheter i egen regi och entreprenad på uppdrag av kommuner.

Individ och familj.

Verksamheter inom individ- och familjeomsorg till barn och ungdomar med social problematik.

Kontaktuppgifter

Regionchefer

Personlig assistans

Kajsa Delborn tf, Region Öst 
Tel: 010-130 31 58, kajsa.delborn@frosunda.se

Anette Nilsson, Region Syd
Tel: 010-130 36 53, anette.nilsson@frosunda.se

Marie Jöreteg, Region Väst (Borås, Skene, Uddevalla)
Tel: 010 - 130 41 98, marie.joreteg@frosunda.se

Alfred Hajrizaj, Region Väst (Göteborg, Halmstad)
Tel: 010-130 32 88, alfred.hajrizaj@frosunda.se

Salla Koistinen, Region Mellan / Regionchef Entreprenad
Tel: 010-130 36 27, salla.koistinen@frosunda.se

Pia Järneström, Tf Region Stockholm
Tel: 010-130 32 20, pia.jarnestrom@frosunda.se

Pia Wiking, Region Mitt och Region Norr
Tel: 010-130 30 04, pia.wiking@frosunda.se

Funktionsnedsättning

Eija Hägg, Region Syd / Region Väst
Tel: 010-130 36 62, eija.hagg@frosunda.se

Marita Ölmheden, Region Stockholm Syd / Stockholms stad / Stockholm Norr och Region Mellan (Örebro och Karlstad)
Tel: 010-130 34 14, marita.olmheden@frosunda.se

Eija Nordahl, Region Stockholm Stad / Region Stockholm Norr
Tel: 010-130 31 64, eija.nordahl@frosunda.se

Gita Olsson, Region Stockholm Norr
Tel: 010-130 40 41, gita.olsson@frosunda.se

Jennie Skillt, Region Stockholm Norr / Region Väst
Tel: 010-130 35 95, jennie.skillt@frosunda.se

Anja Sundin, Region Norr
Tel: 010-130 36 31, anja.sundin@frosunda.se

Individ och Familj

Erik Lind, Region Mitt
Tel: 010-130 32 01, erik.lind@frosunda.se

Jenny Thorsell, Region Norr / Region Syd
Tel: 010-130 33 17, jenny.thorsell@frosunda.se

Äldreomsorg

Madeleine Klingryd, Region Norr
Tel: 130 34 03, madeleine.klingryd@frosunda.se

Åsa Pierson Bergström, Region Syd
Tel: 010-130 41 21, asa.pierson-bergstrom@frosunda.se

Affärsområdeschefer

Äldreomsorg

Per-Otto Waern, affärsområdeschef
Tel: 010-130 34 08, per-otto.waern@frosunda.se

Funktionsnedsättning

Christine Rosencrantz, tf. affärsområdeschef
Tel: 010-130 59 99, christine.rosencrantz@frosunda.se

Individ och Familj

Jenny Thorsell, tf. affärsområdeschef
Tel: 010-130 33 17 jenny.thorsell@frosunda.se

Personlig assistans

Mattias Ragnegård, tf. affärsområdeschef
Tel: 010-130 31 68, mattias.ragnegard@frosunda.se

Stab

Ekonomi

Elisabet Jarnbring, Ekonomi- och finansdirektör
Tel: 010-130 36 21, elisabet.jarnbring@frosunda.se

Kvalitet

Christine Rosencrantz, Kvalitetschef
Tel: 010-130 59 99, christine.rosencrantz@frosunda.se

Sofia Hägg Jegebäck, Kostchef
Tel: 010-130 36 95, sofia.jegeback@frosunda.se

Affärsutveckling och kommunikation

David Fredriksson, Marknad- och affärsutvecklingschef
Tel: 010-130 34 50, david.fredriksson@frosunda.se

Pouya Kouchakpour, Anbudschef
Tel: 010–130 35 21, pouya.kouchapour@frosunda.se

Jenny Kölfors, Kommunikationschef
Tel: 010-130 37 72, jenny.kolfors@frosunda.se

HR

Sofia Nilsson, HR-chef
Tel: 010-130 30 46, sofia.nilsson@frosunda.se

Bemanning och kris

Pia Järneström, Chef Central bemannning
Tel: 010-130 32 20, pia.jarnestrom@frosunda.se

Företagsledning

Susanne Sidén, Verkställande direktör
Tel: 010-130 30 12, susanne.siden@frosunda.se

Katarina Hamnström, Operativ chef
Tel: 010-130 35 39, katarina.hamnstrom@frosunda.se

Elisabet Jarnbring, Ekonomi- och finansdirektör
Tel: 010-130 36 21, elisabet.jarnbring@frosunda.se

Christine Rosencrantz, Kvalitetschef 
Tel: 010-130 31 53, christine.rosencrantz@frosunda.se

David Fredriksson, Marknad- och affärsutvecklingschef
Tel: 010-130 34 50, david.fredriksson@frosunda.se

Sofia Nilsson, HR-chef
Tel: 010-130 30 46, sofia.nilsson@frosunda.se 

Pouya Kouchakpour, Anbudschef
Tel: 010-130 35 21, pouya.kouchakpour@frosunda.se 

Benjamin Enryd, IT-chef
Tel: 010-130 41 15, benjamin.enryd@frosunda.se

Styrelse

Stanley Brodén

Styrelseordförande

Susanne Sidén

Styrelseledamot

Martin Block

Styrelseledamot

David Critchley

Styrelseledamot

Per Järrsten

Styrelseledamot

 

Ägare

Våren 2010 förvärvade HG Capital Frösunda av den tidigare ägaren Polaris Equity. HG Capital är ett brittiskt investmentbolag med specialiserad kompetens inom bland annat vård- och omsorgssektorn. De verkar på den europeiska marknaden och satsar på väletablerade företag. Som ägare tillför HG Capital branschspecifik kompetens och ett aktivt och engagerat stöd.

Hjälp oss göra webbplatsen bättre

Lämna synpunkter här

Vår webbplats är till för dig

Är det något du skulle vilja ha annorlunda?

Lämna dina synpunkter i formuläret.