Logga in

Till toppen av sidan

Vi gör den svåra juridiken enklare

Vi vet att assistans kan kännas svårt och krångligt. Inte minst när det kommer till ansökningsprocesser, att förstå beslut eller att gå vidare med ett överklagande. Frösunda har egna erfarna juridiska ombud som hjälper dig kostnadsfritt, och eftersom de finns från norr till söder, får du hjälp av ett lokalt juridiskt ombud i den region där du bor.

Vi hjälper dig med:

  • Ansökningar och omprövningar
  • Tillfälliga utökningar
  • Medverkan på möten med handläggare från kommunen och Försäkringskassan
  • Överklaganden vid avslag
  • Juridisk rådgivning kring din assistans

Har jag rätt till personlig assistans?

Assistansjuridiken blir allt svårare och bedömningen av din rätt till personlig assistans påverkas av domstolsbeslut och tolkningar av lagen. Därför är det avgörande att du får rätt juridisk hjälp av erfarna juridiska ombud redan från början för att du ska beviljas assistans. Vill du få hjälp att veta om du har rätt till personlig assistans? Kontakta oss för kostnadsfri bedömning.

Våra juridiska ombud


Region Norr

Norrbotten, Västerbotten, Jämtland, Västernorrland, Dalarna

Linda Olofsson
E-post: Linda.Olofsson@frosunda.se
Telefonnummer: 010-130 57 83

Region Väst

Gävleborg, Värmland, Örebro, Västmanland

Emma Larsson
E-post: emma.larsson@frosunda.se
Telefonnummer: 010-130 31 83

Region Stockholm

Uppsala, Stockholm, Södermanland

Maria Edelius
E-post: maria.edelius@frosunda.se
Telefonnummer: 010-130 32 30

Marcus Wallberg
E-post: marcus.wallberg@frosunda.se
Telefonnummer: 010-130 32 21

Region Göteborg

Västra Götaland, Halland

Lennart Andersson 
E-post: lennart.andersson@frosunda.se 
Telefonnummer: 010-130 33 14

Marie-Louise Eriksson
E-post: marie-louise.eriksson@frosunda.se
Telefonnummer: 010-130 36 58

Patrik Fries
E-post: patrik.fries@frosunda.se
Telefonnumer: 010-130 36 91

Region Öst

Jönköping, Östergötland, Kalmar, Kronoberg, Blekinge

Johan Svanström
E-post: johan.svanstrom@frosunda.se
Telefonnummer: 010-130 32 13

EwaMargreth Östlid
E-post: ewamargreth.ostlid@frosunda.se
Telefonnummer: 010-130 34 84

Region Syd

Skåne

Petra Jönsson
petra.jonsson@frosunda.se
010-130 32 24

 

Byt till en bättre personlig assistans

Är du nyfiken på hur vi kan göra din assistans bättre? Välkommen att höra av dig med dina frågor och funderingar!

Telefonnummer: 010-130 40 00
E-post: personligassistans@frosunda.se