Västra Hamnen, gruppboende
Sex ljusa lägenheter utgör gruppboendet Västra Hamnen i Malmö. Vi vänder oss till personer med utvecklingsstörning, autism eller autismliknande tillstånd och som är berättigad till insatsen Bostad med särskild service enligt LSS.
Välkommen till oss
Huset som inrymmer Västra hamnens gruppbostad är modernt och handikappanpassat. Vatten och trivsam bebyggelse omger oss samtidigt som det finns ett stort utbud av service i form av affärer och restauranger inom gångavstånd.
Du har goda kommunikationer i anslutning till boendet. Bussar går var sjunde minut från Västra Hamnen till Malmö city och staden planerar dessutom för spårbunden trafik. Det finns även gott om cykelvägar och parkeringsmöjligheter i området. Gym ligger strax bredvid.
Fräscht och rymligt
Här har du din egen lägenhet, möjlighet till gemensam samvaro och en individuellt utformad omsorg. Du bor i en rymlig tvårumslägenhet med bredband och i anslutning finns trivsamma gemensamma utrymmen. Det finns även en stor gemensam takterass.
Individuellt anpassat stöd
Här får du ett individuellt anpassat stöd som hjälper dig att skapa struktur, rutiner och planering i din vardag. Vi ger dig också personalstöd i hushållsaktiviteter som städning, tvätt och matlagning. Allt för att ditt vardagliga liv ska vara så tryggt och trivsamt som möjligt. Dina färdigheter, behov och utveckling styr våra insatser.
Kontakta oss
Adress: Bomgatan 11, 211 19 Malmö
Telefonnummer: 010-130 41 23
E-post: vastrahamnen@frosunda.se
Verksamhetschef: Desa Dashevci
Telefonnummer: 010-130 30 63
E-post: desa.dashevci@frosunda.se
Antal platser
6 lägenheter
Målgrupp
Vuxenboende med
personkrets 1
Avtal
Verksamhet drivs
i egen regi
Hyra
Kontakta
verksamhetschef
för aktuell hyra