Intervju med assistent Birgitta
Birgitta har varit personlig assistent till kund Joacim i snart 25 år. När Birgitta började jobba hos Joacim var han bara 7 år och han skulle precis börja grundskolan.Hon har fått följa Joacim från grundskola, till gymnasium och sedan till daglig verksamhet där han jobbar idag.
Vad är det bästa med att jobba som personlig assistent?
Jag har ett väldigt betydelsefullt arbete. Jag får följa Joacim genom livet och göra så att både han och hans föräldrar kan känna sig trygga. För mig är det viktigt att hans föräldrar kan slappna av och veta att han har det bra om dagarna.
Som personlig assistent kan jag ha fullt fokus på en person och sätta mig in i hans vardag. Jag vill ge honom de bästa förutsättningar och se honom utvecklas.
Vad tycker du om yrket som personlig assistent?
Det här är ett väldigt speciellt yrke då man arbetar i någon annans hem. Eftersom man jobbar så nära kunden är det viktigt att man klickar. När man hittar rätt är det ett underbart och roligt jobb.
Vad är det bästa med Frösunda?
Jag trivs väldigt bra med vårt kontor. Här finns jättebra chefer och allt fungerar perfekt. Jag får jobba fritt men om jag vill någonting eller behöver hjälp får jag alltid den hjälp jag behöver.
Vad är det som gör att du stannat på Frösunda i så många år?
Jag blir lika glad varje morgon när jag kommer till jobbet. Här är Joacim i fokus och tillsammans är vi lösningsfokuserade för att han ska ha det bra. Jag har aldrig tänkt att jag vill byta till något annat. Jag trivs så bra.
Birgitta, personlig assistent
Gå tillbaka till jobbsidan.